Munkatársaink néhány hetente leülnek és hazánk, illetve idővel Európa meghatározó szakértőivel, elemzőivel beszélik át az aktuális és fontos szakpolitikai témákat, fél órában. A beszélgetéseket számítógépen, telefonon, útközben, vagy akár a fürdőkádban is hallgathatja!
Második adás: Király Júlia
A magyar gazdasági adatok az elmúlt negyedévben európai viszonylatban kiugróan pozitívak; ez vonatkozik az össztermék, a bérek és a foglalkoztatottság dinamikájára is. Adódik a kérdés, hogy mi az oka az ilyen ütemű növekedésnek, valamint mennyire fenntartható és milyen kockázatokkal bír a magyar gazdaság jelenlegi helyzete? Vajon a magyar növekedés titka a gazdaság strukturális lehetőségeiben, vagy külső tényezőkben rejlik? Mekkora érdeme van a kormány fiskális politikájának a növekedésben? Mennyire van hazánk kitéve egy esetleges válságnak?
A Millennium Podcast második vendége Király Júlia, közgazdász, akivel az eurozóna viharos múltjáról és bizonytalan jövőjéről beszéltünk. A 2008-as válság (illetve a 2011 után kialakult államadósság-válság) alapjaiban rengette meg a monetáris uniót. Az európai közös valuta szerkezetével és ellenállóképességével kapcsolatos kérdéseket csupán részben sikerült megválaszolni az azóta eltelt évek során. Vendégünkkel áttekintjük a legfontosabb életbelépett reformokat, valamint azokat a kihívásokat, amelyekkel meg kell birkóznia az európai közösségnek. Király Júlia az ELTE és a Budapesti Corvinus Egyetem címzetes egyetemi tanára. 2007 és 2013 között a Magyar Nemzeti Bank alelnöki tisztségét töltötte be. Jelenleg az IBS Budapest tanszékvezetője, az MTA KRTK Közgazdaságtudományi Intézet külső kutatója, valamint a Millennium Intézet tanácsadó testületének tagja. |